Sağlık Bakanlığı’ndan taksiler için Covid-19 rehberi

Sağlık Bakanlığı'ndan taksiler için Covid-19 rehberi
Paylaş
 

Yukarıya Çık

Sıhhat Bakanlığı, taksiler ile taksi duraklarında Covid-19’a karşı alınacak ihtiyatları maddeler haline söyledi.

Sağlık Bakanlığı'ndan taksiler için Covid-19 rehberi

Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan söylemede, taksi duraklarında Covid-19 hakkında bilgilendirme yapılması ve duraklara Covid-19, el devireme, maske takma kaideleri mevzusunda afişler asılması gerektiği bulgulu.

Söylemede, “Ticari taksi duraklarında şahıslar arası mesafe 3-4 adım, 1 metre korunmalıdır. Ateş, öksürük veya solunum kasveti olan, Covid-19 olan ya da son 14 gün içinde Covid-19 hadisesi ile teması olan sürücülerin çalışmaması sağlanmalıdır. Ticari taksi duraklarının pakliği günlük olarak su ve deterjan ile yapılmalıdır. Durağın içinde sık değilen yüzeylerin kapı kolları, masa yüzeyleri, elektrik düğmeleri gibi pakliğine özellikle dikkat edilmelidir” denildi.

TAKSİ SÜRÜCÜLERİ İÇİN TEMKİNLER

Söylemede, sürücüler için alınması gereken tedbirler de şöyle sıralandı:

“Ticari taksilere aynı anda 3 şahıstan fazla alıcı kabul edilmemelidir. Ticari taksi sürücüleri, şahsi hijyen kaidelerine uygun biçimde hareket etmeli ve taşıtın içinde kesinlikle tıbbi maske kullanmalıdır. Maskeler ıslaması gidişatında değiştirilmelidir. Maskeler çıkarılırken lastiklerinden yakalanmalı, maskelerin dış yüzeyine değilmemeli, maskeler tekerrür lastiklerinden yakalanarak takılmalıdır. Kullanılmış maskeler ağzı bağlı çöp torbasına atılmalıdır. Maske değiştirme mevzubahisi ise el antiseptiği kullanılmalıdır. Temassız ödeme usulleri teşvik edilmelidir.”

ALICILAR İÇİN TEMKİNLER

Taksideki alıcılar için alınması gereken tedbirlere de dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Taksiye binen tüm alıcılar tıbbi/bez maske takmalı ve yolculuk süresince çıkarmamalıdır. Covid-19 ile geçimli bulguları ateş, öksürük, burun akıntısı, soluk darlığı vb. olanların tıbbi maske takması sağlanmalı, sıhhat merkezine yönlendirilmelidir. Ticari taksilerde, gün içerisinde vasıtaya binen her alıcının kullanımına yetecek miktarda içki bazlı el antiseptiği veya yüzde 70’lik içki kapsayan kolonya bulundurulmalı, alıcı taksiye bindiği anda sürücü tarafından içki bazlı el antiseptiği veya kolonya alıcıya ikram edilmelidir.”

Söylemede taksilerin havalandırılması, paklik ve dezenfeksiyonu ile alakalı da şu ifadelere yer verildi:

“Taksilerdeki klima sistemi havalandırması, dışarıdan pak havanın içeriye alınması biçiminde olmalıdır. Klimanın iç havalandırma sistemi içerideki havanın tekerrür içeriye verilmesi işlevi önlenmelidir. Ticari takside pencereler uygun olan her fırsatta açılarak taksinin iç havasının arınılması sağlanmalıdır. Ticari taksinin genel iç pakliği günde en az 6 saatte bir olmak üzere su ve deterjan ile yapılmalıdır. Taşıtın iç yüzeyi su ve deterjanlı bez kullanılarak silinmelidir. Her alıcıdan sonra sık temas edilen yüzeyler kapı kolları, telsiz, sırça açma düğmesi, emniyet kemeri tokaları evvel su ve deterjanlı bezle silinmeli, daha sonra da 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya yüzde 70’lik içki/kolonya ile dezenfekte edilmelidir. Bu paklik yolcu olmadığı gidişatlarda yapılmalı ve sonrasında kuruyana ve koku çıkana kadar havalandırılmalıdır.”

Bu yazı 64 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM