Oxford Üniversitesi, ikinci dalga riski bulunan ülkeleri hesapladı! Türkiye detayı dikkat çekti

Oxford Üniversitesi, ikinci dalga riski bulunan ülkeleri hesapladı! Türkiye detayı dikkat çekti
Paylaş
 

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi ile The Guardian gazetesi, ortak bir çalışma yürüterek koronavirüs salgınında temkinlerin gevşetilmesiyle ikinci dalga tehlikeyi arasındaki ilişkiyi araştırdı. Araştırmada, bugüne dek 25 binin üzerinde olay bildiren 45 ülkenin son yarıyılda önlemleri rahatlatma oranı ile olay rakamlarındaki çoğalış sürati tahlil edildi.

İYİ Parti kurultayına katılan delege koronavirüse tutuldu! Kurultaya katılan bin birey sıkıntılı oldu
Dışişleri Bakanlığı’ndan Amerika Birleşik Devletlerinin terörizm raporuna tepki: Terör örgütüyle işbirliğini teyit etmektedir
“Dingil kırıldığı için kaza yaptım” diyen Alişan’ın sürat limitine uymadığı ortaya çıktı

Temkinlerin rahatlatıldığı 10 ülkede ikinci dalga tehlikeyi bulunduğu tespit etilirken Türkiye, önlemleri gevşeten ama çoğalış süratinin eksildiği ülkeler arasında yer aldı.

10 ÜLKEDE İKİNCİ DALGA TEHLİKEYİ VAR

Araştırmada, olayların çoğalış süratinin yine yükselmekte olduğu ve ikinci dalga tehlikeyi altında bulunan ülkeler şöyle sıralandı: Almanya, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, Bangladeş, Fransa, İsveç, İran, Endonezya, Suudi Arabistan.

The Guardian gazetesi, bu ülkelerin hepsinde son yarıyılda temkinlerin gevşetildiğini ve hükümetlerin artık çok daha rahat bir siyaset izlediğine dikkat çekti. Amerika Birleşik Devletlerinin nisan ayından bu yana azami olay çoğalışlarına sahne olduğu, iki Avrupa ülkesi olan Almanya ve İsviçre’de ise virüsün bulaşma katsayısını temsil eden R bedelinin bu hafta yine 1’in üzerine yükseldiği belirtildi.

TÜRKİYE HANGİ KATEGORİDE?

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 11 ülke temkinlerin daha az bir oranda rahatlatıldığı veya Belarus gibi zati çok sıkı ihtiyatlar almamış olan, son yarıyıldaysa olay çoğalış sürati ciddi oranda yükselmeyen ülkeler olarak sınıflandı. Bu kategoride şu ülkeler yer alıyor: Türkiye, Belçika, Kanada, Polonya, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Belarus, İtalya, İspanya, Sİngapur, Hollanda.

Araştırmada, caddeye çıkma temkinlerinin sürmesine karşın olayların çoğalmaya devam ettiği ülkeler şöyle verildi: Dominik Cumhuriyeti, Şili, Hindistan, Güney Afrika, Portekiz, Brezilya, Mısır.

HÜKÜMETLER KAZANDIKLARI ZAMANI NASIL KULLANDI?

Oxford Üniversitesi’nden profesör Thomas Hale, bir hayli ülkenin caddeye çıkma kısıtlamalarını Dünya Sağlık Örgütü’nün nasihat ettiği şartları sağlamadan gevşettiğini söyledi. Hale, caddeye çıkma temkinlerinin maliyetli olduğunu ama enfeksiyon zincirlerini kırıp dağılmayı yavaşlatarak hükümetlere test yapmak açısından zaman kazandırdığını belirtti. Hale, “Gerçek sual şu: Hükümetler büyük bir maliyetle satın aldıkları bu zamanı nasıl kullandı? Şayet gözetici siyasetler yürürlüğe sokulmadan temkinlerden çok süratli bırakılırsa, ikinci dalga tehlikeyi olası hale kazanç” dedi.

Profesör Martin McKee ise “İhtiyatlar ancak enfeksiyon oranı çok düşük seviyelere indiğinde tehlikesiz şekilde rahatlatılabilir” diye konuştu.Bu yazı 28 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM