Kapı kapı dolaşıp isteyene korona virüs testi yapıyorlar

Kapı kapı dolaşıp isteyene korona virüs testi yapıyorlar
Paylaş
 

Bursa Şehir Sıhhat Müdürlüğü’ne bağlı filyasyon takımlarınca 17 ilçede 62 takımla reelleştirilen tarama çalışmalarında gelişigüzel tanımlanan adreslere giderek, bireylerin rızası dâhilinde PCR olarak adlandırılan Kovid-19 testi yapılacak. Kandaki antikor seviyeyi de hakimiyet edilerek, test yapılan şahıslarda etkin olay olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık vaziyeti gibi bilgiler ayrı ayrı raporlanacak.

Mevzuyla alakalı söylemelerde bulunan Bursa Şehir Sıhhat Müdürlüğü Millet Sıhhati Hizmetleri Başkanı Dr. Esma Kuzhan, Bursa’da takribî 3 bin 600 hanede test çalışmalarına başlandığını bildirdi. Bir hekim ve hemşireden şahıstan oluşan sıhhat takımlarıyla TÜİK tarafından gelişigüzel tanımlanan hanelere gidilerek, test yapılacağının altını çizen Dr. Kuzhan, “Yapılan çalışmayla alakalı hane milleti bilgilendirilmekte ve rızaları alınmaktadır. Tanımlanan şahıstan talimata uygun olarak PCR testi etkin hastalığı hem de ELİSA testi için antikor testi uyguluyoruz. Alınan kan ve sürüntü misalleri, Millet Sıhhati Laboratuvarımıza ve Kent Sağlık Kurumu Laboratuvarımıza gönderiliyor.Vatandaşlarımız, yapılan test neticelerini bir gün sonra e-Nabız üzerini bilebilecekler” biçiminde konuştu.

Takımlar sahada
TÜİK tarafından gelişigüzel örneklem usulüyle tanımlanan hanelere erişen filyasyon takımları, aileden pozitif cevap alınması ile harekâta başlıyor. Testi kabul eden yurttaşların T.C. kimlik numarası ve irtibat bilgileri alındıktan sonra onam alınması ile hazırlanan anket suallerini yöneltiyor. Alınan yanıtlar, Filyasyon ve Yalıtım Takip Sistemi FİTAS mobil uygulamasına kaydolunarak, bilgiler bir araya geliyor. Koronavirüs ile sürdürülen zaferlerin sürmesi ve gelecek yarıyıldaki hazırlıkları tasarlamak emeliyle yürütülen çalışmada tam milletimizin sıhhat çalışanlarımızın kimliklerini hakimiyet etmesi ve bu çalışmaya gönüllü olmasını diliyoruz.

Gökay Başdan

Bu yazı 36 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM