Kadim Tedavi Yöntemlerinden Refleksoloji Nedir?

Sağlık, kaybedildiğinde ya da bazı hastalıklara yakalanıldığında farkına varılan, önemi anlaşılan bir kavramdır. Sağlık, WHO yani Dünya Sağlık Örgütü’ nün tanımına göre ” ruh ve beden sağlığının tam bir iyilik halidir.”

 

Modern tıp nasıl insanın sağlığı için çalışıyorsa, insanlığın geçmişinde birçok uygarlıklarda ” kadim tedavi yöntemleri” denilen alternatif tıp yöntemleri bugün ilgi çekmektedir. Hatta yakın tarihte mevcut sağlık sistemimizin kapsamına alınan hacamat, sülük gibi yöntemler de oldu.

 

Kadim Tedavi Yöntemleri

 

” Refleksoloji ” kelimesi dilimize Çin’ ceden gelmektedir. Anlamı ise ” Mükemmel Yüce Güç ” tür. Hacamat gibi çok eskilere dayanır. Yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülen refleksoloji de alternatif bir tedavi yöntemidir. Refleksolojinin temeli ayak altına yapılan masaja dayanır.

Çin’ de, refleksoloji uygulaması beden, zihin ve ruh bütünlüğünü hedefleyen ve müzik eşliğinde yapılan bir masaj türü idi.

Alternatif terapiler, bütüncül bir yaklaşımla insanlara yardımcı olmayı amaçlarlar. Alternatif tıpta beden, zihin ve ruh bir bütün olarak ele alınır. Amaç her zaman semptomları ortadan kaldırma değil, problemin nedenlerini saptayıp kökünden çözmektir.

 

Refleksoloji Nedir?

 

Elbette akla gelen soru refleksoloji nedir Refleksoloji, ayak altına yapılan bir dizi masaj işlemidir. Ayak altının şöyle bir özelliği bulunmaktadır. Her organın el, ayak, kulak ve göz bebeğine yansıdığı bir alan bulunmaktadır. Ayak altında ise organların yansıdığı noktalara masaj suretiyle uygulama yapmak daha kolay olmaktadır.

İşte refleksoloji, el ayak, tabanı ve kulaklarda vücudun tüm bölümleri, organ ve bezeleriyle ilgili yönlendirici refleks alanlarının masaj yöntemi ile uyarılarak enerjinin dağılımını sağlamayı amaçlayan ve bu sayede vücudun canlanmasını temin eden bir uygulama yöntemidir.

 

Refleksolojinin Faydaları

 

Refleksolojinin bugün tüm tıp dünyasının da kabul ettiği bilinen çok sayıda faydası bulunmaktadır:

– Tüm vücuda olumsuz etki eden ve sırt, bel omuz ağrılarına sebep olan strese karşı son derce faydalı olduğu bilinmektedir.

– Vücut ruhsal sorunlara da fiziksel tepkiler verdiği için organlardaki enerjisel tıkanıklıklar ve tıkanmalar da refleksoloji ile çözümlenebilmektedir.

– Organların ayak tabanındaki yansıma bölgesine düzenli yapılacak masaj ile tembelleşen organların hareket kazanmasına imkan verilmektedir.

-Refleksolojide sinir uçlarına uygulama yapıldığı için fiziksel rahatlama kadar ruhsal rahatlama da sağlandığından kadim Çin öğretisinde belirtildiği gibi; ruh, zihin beden dengesine yaklaşılmaktadır. Bu da kişinin bir bütün olarak iyileşmesine çok önemli katkı sağlamaktadır

 

Bu yazı 40 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM