İstanbul Veteriner Hekimler Odası’ndan Kurban Bayramı uyarısı: 1 milyon kişi koronavirüs riski altında

İstanbul Veteriner Hekimler Odası'ndan Kurban Bayramı uyarısı: 1 milyon kişi koronavirüs riski altında
Paylaş
 

İstanbul Baytar Doktorler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, İstanbul Baytar Doktorler Odası ismine yanaşan Kurban Bayramı evvelinde söylemelerde bulundu.

Başakşehir-G.Saray maçını yorumlarken reklam yapan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Spor spikeri Deniz Satar, alay mevzusu oldu
Bülent Arınç’tan FETÖ söylemesi: Belki Deniz Baykal hariç tam politikacılar bunlarla bir araya gelmiştir
Gökhan Özoğuz, kızı Ayşe’nin resmini ilk defa paylaştı

Prof. Dr. Arslan Türkiye’de geçen sene Kurban Bayramı’nda takribî 3,5 milyon kurban kesildiğinin varsayım edildiğini, dört gün içerisinde hayvan varlığının takribî yüzde 5’inin kesildiği Kurban Bayramı’nın ulus sıhhati, hayvan sıhhati, hayvan refahı ve ekonomik ebatları olan karışık bir organizasyon olduğunu dile getirdi.

TAKRİBÎ BİR MİLYON ŞAHIS TEHLİKE ALTINDA

Kurban Bayramı evvelinde hayvanların oldukça uzun mesafeler katederek bölge veya kent değiştirdiğini andırdıran Prof. Dr. Aslan, bu seyahatlerde taşıt başına en az 3 bireyin hayvanlara refakat ettiğini belirtti.Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ’e göre bu sene kurbanlıkların kurban satış alanlarına 16 Temmuz tarihinden itibaren getirileceğini belirten Prof. Dr. Aslan, şöyle devam etti:

“Kurban evveli, sırası ve sonrasını da kattığımızda hayvanlar satış ve kesim alanlarında en az üç hafta kalmaktadırlar. Yurttaşların kurbanlık satın almak için çok rakamdaki kurban satış alanını ziyareti, kurbanlığın kesimi ve gereksinim sahiplerine dağıtımı sırasında ehemmiyetli bir insan trafiği oluşacaktır. Bu hareketliliğin Kovid-19’un bulaşması açısından ehemmiyetli bir tehlike oluşturacağı sarihtir.”

KURBAN BAYRAMI’NDA HANGİ TEDBİRLER ALINMALI?

Öteki kentlerden gelen çok rakamdaki üreticinin bayram sonrası dönüşlerinin de bu kentlere hastalığın taşınmasına aracılık edebileceğine dikkati sürükleyen Prof. Dr. Aslan, “Tüm bu tehlikeler düşünüldüğünde yanaşan organizasyonun Kovid-19 önlemleri açısından ayrıca değerlendirilmesi, bulaşmanın asgariye indirilmesi için tedbirler alınması ve kamuoyunun mevzuya ait bilgilendirilmesi ehemmiyet talep etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Aslan, alınması gereken ihtiyatlara ait şu teklifleri sundu:

Öncelikle kurbanlıkların transportu yapılmadan, yetiştirildiği bölgelerde kesime sevk edilmesi için projeler geliştirilmelidir. Bu emelle; büyük kentlerde yaşayan yurttaşlar vekaletle memleketlerinde kesim yapmaya teşvik edilmeli ve bölgedeki gereksinim sahiplerine eriştirilmesi sağlanmalıdır.

İstanbul’da yapılacak kesimlerde kurban sahibinin kesim yerine gelmeden, kurbanının vekalet verdiği müessese tarafından kesilerek kendisine eriştirilmesi, yasalar ve altyapı ihtimalleri elverdiği oranda, mahallî idarelerin affedilen kurbanları kavurma gibi mahsullere işledikten sonra gereksinim sahiplerine eriştirmesi gibi alternatifler değerlendirilmelidir.

Kurban kesim ve satış yerlerinin kapasiteleri yarı yarıya düşürülmeli, sosyal mesafe kaideleri imtiyazsız uygulanmalıdır.• Satış ve kesim yerleri bariyerlerle hudutlandırılmalı, giriş kapıları hakimiyetli olmalıdır.

Kurban satış yerlerinde pazarlık yaparken tokalaşmanın önüne geçilmeli, maske ve ateş hakimiyeti kesinlikle yapılmalı, tüm ziyaretçilerin galoş giymesi sağlanmalıdır.

Kesimlerin üç güne dağılması ve buluşmalı yapılması için tertip etme yapılmalıdır.

Kesim için özel sektörün işlettiği onaylı şirketler kullanılmalı, kapasite çoğaldırılmalıdır.

Kurban satış yerleri ile kesim yerlerinde teftiş yapmak üzere yeterli rakamda baytar doktor bulundurulmalıdır.

Kesimde misyonlu tüm personelin sıhhat hakimiyeti yapılmalı, uygun elbiselerle çalışmaları sağlanmalıdır.

Kesimde misyonlu tüm personel hayvan refahı, hijyen ve cemiyet sıhhati mevzusunda bilgilendirilmelidir.

Kesilen kurbanlar hak sahiplerine ambalajlı verilmelidir.

Kesim sonrası hayvansal atıkların usulüne uygun olarak bertaraf edilmesi sağlanmalıdır.

Sürecin en sıhhatli biçimde idarenmesi için yazılı ve görsel basın, billboardlar, kitapçıklar vb kullanılarak yurttaşlar bilgilendirilmelidir.

Tüm bu temkinlerin alınmasında Baytar Doktor Odası ile işbirliği yapılmalı ve iş odası kesinlikle Kurban Hizmetleri Komiteyi ve Şehir Pandemi Kurulu’nda yer almalıdır.

Cemiyet sıhhatini gözetmek ismine kurban alanlarında bulunan Baytar doktorlara karşı görülen şiddetin önlenmesi için zorunlu tedbirler alınmalıdır.Bu yazı 25 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM