Bebeğinize iki yaşına kadar anne sütü verin

Bebeğinize iki yaşına kadar anne sütü verin
Paylaş
 

Doğduktan sonraki ilk bir saat içinde canlı, faal, açıkgöz ve hareketli olan bebeğin anne sütü ile beslenmesinin ehemmiyeti ve zorunluluğu mevzusunda söylemelerde bulunan Gültaç Dayı, bebek doğduktan yarım saat sonra koşulların uygun olmasıyla beraber annenin bebeğine meme vermesi gerektiğini, böylece bebeğin memeyi yakalamasıyla beraber, annede prolaktin ve oksitosin hormonlarının salgılandığını belirtti. Gültaç Dayı, bu hormonların salgılanması ile beraber memeden süt gelimi ve süt salgılanmasının hakikatleştiğini, bunun ise annenin rahmindeki kasılma ve doğum sonrası anne için en büyük mesele olan kanamalar üzerinde pozitif tesiri olduğunu ifade ederek, memedeki sütün sağıldıkça yeni süt imali büyüyeceğini, bu sebeple de emzirme ve anne sütü mevzusunda hamilelikten itibaren anneye eğitim verilmesi gerektiğini de sözlerine ilave etti.

“Gece emzirmeleri hem süt yapımını çoğaldırır hem de annenin dinlenmesini sağlar”

Bebeğin memeyi emmesi ile beraber annenin meme başlarında uyarma hissi hakikatleştiğini söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, bu ihtarların asaplar aracıyla beyine iletildiğini ve böylece süt yapımı ile süt akışının başladığını belirtti. Diyetisyen Gültaç Dayı şöyle devam etti: “Salgı dokusundan yapılan süt, kanallar süresince göğüs ucuna doğru ilerler. Süt kanalları göğüs ucundaki kahverengi kısımda genişleyerek, sütün bir araya geldiği torbacıklarda sütü biriktirir. Bebeğin emmesi ile meme uçlarından anne sütü kazanç. Bu döngü emzirme yinelendiği sürece devam eder. Sütün yapımını sağlayan hormon geceleri daha çok salgılanır, bu hormon anneyi gevşeterek daha iyi yatmasını veya dinlenmesini sağlar. Bu sebeple gece emzirmeleri hem süt yapımını çoğaldırır, hem de annenin dinlenmesini sağlar”

Süt ölçüsünü çoğaldırmak için yapılması gerekenler

Doğumdan sonra en kısa vakitte bebek emzirilmeli, bebek doğumdan sonraki ilk haftalarda her istediğinde sık sık emzirilmeli, emzirme saatleri bebekle beraber tanımlanmalı, bebek doğru pozisyonda memeye yerleştirilmeli, geceleri de emzirmeye devam edilmeli, anne yeterli ve balanslı beslenmeli, biberon, palavracı emzik kullanılmamalı, ek gıdalara erken başlanmamalı.

Her anne iki bebeğe yetecek kadar süt üretmektedir

Hemen hemen her annenin bir hatta iki bebeğe yetecek kadar süt ürettiğini söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, ancak çoğu annenin, “Yeterli sütüm yok, bebeğim iyi beslenemiyor” gibi evhamlar taşıdığını, bu gidişatta aldığı süt ölçüsüne bağlı olarak, bebeğin günde 6-8 kere bol ölçüde sarih renkli idrar yapıp yapmadığının, ağırlığının haftada 125 – 200 gr, ayda en az 500 gr çoğalıp çoğalmadığını kollanması ile alınan anne sütünün yeterli olup olmadığına karar verilebileceğini vurguladı.

Anne sütünün bereketleri

Bebeğin ruh ve beden sıhhati için en uygun yiyecektir, her zaman hazır, pak, uygun ısıda ve ekonomiktir, sindirimi en basit gıda maddesidir, her annenin sütü kendi bebeği için en uygun özelliktedir, prematüre bebeği olan annenin sütü prematüre bebeğe, bir aylık bebeği olan annenin sütü bir aylık bebeğe, üç aylık bebeği olan annenin sütü ise üç aylık bebeğe göredir, uzuv ve sistemlerin büyümesini tertip eden sihrime etkenlerini kapsadığından bebeğin gelişmesini ve gelişmesini süratlendirir, bebeğin ilk altı ayda gereksinimi olan protein, yağ vb. her türlü gıda kıymetine sahiptir, fazla şişmanlama obezite tehlikeyi daha azdır, annenin ilk gelen sütü ağız sütü bebek için çok ehemmiyetlidir, bebeğin ilk aşısıdır, kapsadığı lökositler ve gözetici maddeler sayesinde bebeği enfeksiyonlara karşı gözetir, ishale yol açan mikroorganizmaların yaradılışını maniler, anne sütü ile beslenen bebeklerde anemi daha az olur, alerjik hastalıklar, şeker hastalığı, astım, kanser, damar sertliği, diş çürükleri gibi ileri yaşlarda büyüyebilecek hastalıkların ihtimalini eksiltir, kapsadığı A vitamini ile göz hastalıklarına karşı gözetir, anne sütü alan bebeklerde pişik, karın sızısı ve kabızlık daha az görülür, bebek için natürel bir uysallaştırıcıdır, emzirmeyle anne ile bebek arasında var olan duygusal bağı geliştirir, bebeğin akıl gelişiminin daha iyi olmasını sağlar.

Emziren anneler günde vasati 3-4 litre su kapsayan besinler harcayın

Emziren annelerin gebelik yarıyılından itibaren beslenmesine itina göstermesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, emziren annelerin balanslı ve yeterli beslenmesi gibi perhiz de yapmaması gerektiğini de belirtti. Günde vasati 3 – 4 litre sulu besinler harcanması gerektiğini söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, annelerin gün içinde kumpaslı biçimde taze sebze ve meyve harcaması gerektiğini belirterek şöyle devam etti: “Emzirme yarıyılında, içeriği belirsiz ve katkı maddesi olan yiyecekleri harcamayınız. Kafeinli meşrubatlar, içki ve sigara kullanmayınız. Günde en az iki kadeh süt, yoğurt, peynir gibi süt mahsulleri harcamaya dikkat ediniz. Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller anne sütünü değiştirebildiği için bu gidişat bazı bebeklerde sıkıntılılığa neden olurken, kimilerindeyse rastgele bir rahatsızlık kollanmaz. Bebeğinizde ciddi bir ekip sıkıntılılıklar büyürse bu cins yiyecekler ya daha az sıklıkla harcanmalı ya da hiç harcanmamalıdır.”

Teklifler

Doğumdan sonraki ilk yarım veya bir saat içinde emzirmeye başlanılmalıdır, ilk altı ay yalnızca anne sütü verilmelidir, anne sütüyle beraber 6 aydan itibaren ek gıdalara başlanmalıdır, iki yaşına kadar ek yiyeceklerle beraber anne sütü vermeye devam edilmelidir.

 

Bu yazı 47 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM