Baş ağrınızın nedeni diş sıkma olabilir

Baş ağrınızın nedeni diş sıkma olabilir
Paylaş
 

Tam dünyayı etkileyen koronavirüs salgını sıhhatimiz de risk altında. Yaşadığımız bilinmezlik süreci psikolojimizi negatif doğrultuda tesirlerken, farkında olmadan dişlerimizi sıkmaya neden oluyor. Diş sıkmak, geçmeyen baş sızılarına ve çene sızısına neden olarak sıhhatimizi negatif doğrultuda etkiliyor. Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Modern Çağlar Laçin, diş sıkma sebepleri ve rehabilitasyonu hakkında merak edilenleri anlattı.

Sağlık Bakanı Koca’dan koronavirüs yollamalı YKS paylaşımı: Kaç netin var?
Akılda oyuncular, Sancak 3 filmine destekledimek için fiyatsız rol alacak
Fenerbahçe, Trabzonspor’la kontratı bitecek olan Filip Novak’la 3+1 seneliğine anlaştı

Diş sıkmak, nedensiz baş sızılarının sebebi olabilir mi?

Diş sıkmak, gıcırdatmak çağdaş zamanın ciddi problemlerinden birisi. Peki ne kabahati var bu dişlerin? Ne yaptı bu dişler de bu kadar güce maruz kalıyorlar? Diş sıkmak bruksizm; dişlerini birbirine sürtme, gıcırdatma ya da yalnızca kenetleyerek birbirine bastırma gibi vaziyetlerin genel adıdır. Cingöz iken bu tavırlar yapılabildiği gibi yatar iken de şuursuzca yapılabilmektedir. Yatarken görülen bruksizm, uyku ilişkili hareket bozukluklarından birisi olarak görülmektedir. Uyku Bozuklukları Sınıflaması ICSD-3’nda ‘Uyku ile İlişkili Hareket Bozuklukları’ başlığı altında ‘Uyku İlişkili Bruksizm’ olarak sınıflandırılmaktadır.

Diş sıkma bruksizm hastalığının sebepleri nelerdir?

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki yatarken diş sıkan, gıcırdatan fertlerin genellikle horlama ya da uyku apnesi gibi başka uyku bozuklukları olabilmektedir. Orta şiddette bruksizm bir rehabilitasyon gereksinimi dinlemeyebilir ancak bazı fertlerde bruksizmin sık ve şiddetli olması bazı meseleleri birliktesi getirebilmektedir. Bu meseleler, şiddetli eklem ve baş sızısı, zarar görmüş dişler aşınmış ,kırılmış vb biçiminde karşımıza çıkabilmektedir.

Bruksizm sebepleri çok değişkenlik göstermektedir ancak bulguları eştir ve sizde de bruksizm olduğunu düşünüyorsanız bazı gidişatlara dikkat edebilirsiniz. Zira farkında olmasanız da şu bulguları görüyorsanız bruksizm hastası olabilirsiniz ve bir diş hekimine görünmeniz gerekebilir;

– Uyku partnerinizi uyandıracak kadar diş gıcırdatma, sıkma sesleri çıkarmanız.

– Kırılmış, çatlamış, çıkıntıları düzleşmiş ya da kaybedilmiş dişler.

– Aşınmış mine dokusu, dişin alt katmanlarının sarihe çıkmış olması.

– Çoğalmış diş sızısı ile birlikte diş hassasiyeti.

– Çene, boyun ya da surat bölgesinde genel sızı, acı hali.

– Bitkin ya da sıkı çene adaleleri. Tamamen açılamayan ya da kapanamayacak biçimde kitlenmiş çene eklemi.

– Kulakta bir problem olmamasına karşın kulak sızısı eşi bir sızı hissi.

Bruksizmde tehlike etmenleri nelerdir?

Stres, çocukluk yaşları, kızgın şahsiyet, bazı ilaçlar antidepresanlardan bazı tipleri, ailede bruksizm öyküsü, Parkinson, demans, sara gibi bazı hastalıkların varlığı bruksizm için tehlike etmenleri olarak kabul edilmektedirler.

Ne zaman hekime görünmeliyiz?

Yukarıyada yazan bulgulardan kendinizde olanlar var ise diş hekiminize görünmek iyi olacaktır. Diş sıkmak, genellikle fark edilememekte ve fertler bu bulgular sebebiyle başka alanlarda çözüm arayarak zaman kaybetmektedirler. Bu zaman kaybı da eklemde ve dişlerde muhtelif zararların ortaya çıkmasına ve ilerlemesine neden olabilmektedir. Özellikle dünyamızın 2020 senesinde içinden geçtiği pandemi süreci bruksizmi çoğaldırmakta ve müdahalede zorunlu olarak geç kalınması ise zararların şiddetlenmesine neden olmakta. Bu süreç içerisinde hekime erişmekte güçlük çekilse ve sıkıntılılık dinlense de bulguların giderek şiddetlendiğini, eksilmediğini gözlemliyor iseniz diş hekiminizden buluşma almanız iyi olacaktır. Çocuğunuzun diş sıktığını ya da gıcırdattığını fark ediyorsanız ilk buluşmada çocuğunuzun diş hekimine gidişattan bahsetmelisiniz.

Bruksizm rehabilitasyonu olası müdür?

Bruksizm, bazı fertlerin yaşamlarının emin bir yarıyılında ortaya çıkar ve sonrasında kendiliğinden geçer. Ancak bazı fertlerde uzun seneler kalarak muhtelif hasarlar verebilmektedir. En ehemmiyetli nokta, nedeni bulmaktır ancak dişlerde ve etraf dokulardaki hasarları asgaride yakalamak ve adaleleri gevşetmek emeliyle millet arasında damaklık, plak, gece plağı da denilen splint uygulamaları bireye özel olarak yapılırlar. Ancak bu operasyonlarda splint uygulamasına dikkat sürüklemek isterim. Splint ile gece plağı denilen uygulamalar değişiktir. Hem yapısal olarak değişiktir, hem de işlevsel değişiklikleri bulunmaktadır. Masseter adalelerine botulinum zehirli maddeyi botoks uygulaması da splint ile birlikte sıklıkla seçim ettiğimiz operasyonlardan olmaktadır. Muhtelif çene egzersizleri gösterilerek adalelerin daha da gevşetilmesi sağlanabilir. Bazı gidişatlarda rehabilitasyonu yapan hekim uygun görürse adale rahatlatıcılar reçete edilebilmektedir. Şayet çapraşıklık sebebiyle bir diş sıkma var ise ortodontik rehabilitasyon ile çapraşıklık giderildikten sonraki gidişat tekerrür değerlendirillir.

Botoks ile diş sıkma rehabilitasyonu nasıl yapılıyor?

Botulinum zehirli maddeyi millet arasındaki adıyla botoks uygulamasından 2000’li senelerden itibaren giderek çok fazla alanda yararlanılmakta. Bu alanlardan bir tanesi de diş sıkma bruksizm rehabilitasyonudur. Bu harekât yapılırken benim teklifim bireye özel bir splint imali ile birlikte masseter adalelerine botoks uygulamasıdır. Masseter adaleleri, çiğnemede ve dolayısıyla diş sıkmada en çok vazife alan oldukça eforlu adalelerdir. Bruksizm hastalarında bu adalelerin çalışmalarının eksiltilmesi, tertip edilmesi diş sıkmanın vereceği diş ve eklem zararları açısından ehemmiyetli olmaktadır.

Massetteer botoksu uygulaması, yalnızca 10 dakika kadar süren oldukça kısa müddette bitirilen ve uyuşturmaya bile gerek olmayan bir operasyondur. Genellikle 10-12 haftada bir yinelenerek 4 uygulamayı takiben hekimin tanımlayacağı müddet ara verilmesi gerekmektedir. Zira adalenin splint ve botulinum zehirli madde uygulaması neticeyi geldiği gidişat tespit etilmelidir. Ve bu sürecin sonunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakimiyet buluşmaları ile değerlendirilmelidir.

Ağız ve diş sıhhati ile alakalı daha fazla bilgi almak için Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Modern Çağlar Laçin’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı 28 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM