Bakın Neymiş Şu Vertigo

Paylaş
 

Bakın neymiş şu vertigo…

Vertigo, Latinceden türemiş, genel adıyla baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesi anlamına gelir. Ve ciddiye alınması gerek bir rahatsızlıktır.

Aslında vertigo bir hastalık değildir ve altta yatan hastalığın sebep olduğu bir belirtidir. Halk arasında sıkça yaşanan bir durumdur. Neredeyse 100 kişiden 15’inde görülebilir. Şikayetleri arasında hafif baş dönmesi, dengesizlik hissi, bazen yataktan kalkamaz hale gelmek yer alır. Tabi böyle durumlar kişiyi depresyona kadar götürebilir.

Normal baş dönmesinden farklıdır ve daha rahatsız edici hissettirir. Denge kaybının yanında mide bulantısı ve kusmayla birlikte görülebilir. Akut bir vertigo krizi birkaç dakikadan 12-24 saat arasında değişebilmektedir.

Genellikle iç kulaktaki denge mekanizmasında sorun oluşması sonucunda yaşanır. Ayrıca beyin ile orta kulak arasındaki sinirlerin iletişimsizlik yaşaması da bu rahatsızlığa yol açabilir.

Vertigo viral üst solunum yolu enfeksiyonu veya ikincil akut orta kulak enfeksiyonu sebebiyle oluşan bir iltihaptır. Başın ani hareketi esnasında akut bir kriz oluşabilir ve uzun süre devam edebilir.

Nedenleri arasında kulak çınlaması ve işitme zorluğunu sayabiliriz. Dolaşım problemleri, baş bölgesinde meydana gelen yaralanmalar, kulak ameliyatları, kullanılan ilaçların yan etkileri, nörolojik hastalıklar ve alkol diğer nedenlerdendir.

VERTİGO TEDAVİSİ

Rahatsızlığın tedavisi nedenine yönelik olarak yapılmaktadır. Fakat genellikle nedeni bulunamadığı için genel bir tedavi şekli uygulanır. Bu tedavi şekillerini şöyle sıralayabiliriz.

Tetikleyici etkenlerin ortadan kaldırılması (stres, alkol, sigara, kafein ve tuz). Rahatsızlığı tetikleyen pozisyondan sakınılması, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi.

Bu tedavilerden sonra hala devam ediyorsa özel bir tetkik yaptırmak gerekir. Çok nadirde olsa bazı durumlarda ameliyat da söz konusu olabilir.

Vertigo tedavi şekilleri arasında mekanik yöntemler de vardır. İlaç tedavisi uygulamadan tanıda kullanılan baş çevrilmesi testinin bitiminde uygulanan düzeltme işlemleriyle hasta baş dönmelerinden kurtarılabilir.

Bu yazı 90 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM