‘Bağırsak tembelliğine karşı çay ve kahve uyarısı’

'Bağırsak tembelliğine karşı çay ve kahve uyarısı'
Paylaş
 

Medipol Mega Üniversite Sağlık Kurumu Gastroenteroloji uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, kabızlığın altında bir hayli sebebin olabileceğini belirterek ehemmiyetli söylemelerde bulundu. Prof. Dr. Göral, bağırsak faaliyetlerini yavaşlatan nedenler arasında kahve tüketiminin de bulunduğuna dikkati sürükleyerek “Günlük yaşamdaki stres, hareketsizlik bağırsağı uyuşuklaştırıyor. Katı gıda ve fast food tüketimi, eksik akışkan alımı, lifli gıda yiyememek de en ehemmiyetli nedenlerden. Muz, şeftali, fazla çay, kahve asitli meşrubat tüketimi de kabızlığı tetikliyor.” dedi.

“Hormonal bozukluklara dikkat”

Beslenmenin yanı gizeme bazı rahatsızlıklarının da kabızlığı tetiklediğine değinen Prof. Dr. Göral, “Tiroid bezinin az çalışması, alzheimer, demans, multipl skleroz gibi nörolojik rahatsızlıklar, kalın bağırsak ve rektum kanserleri, iyi mizaçlı urlar, hemoroid kabızlığa neden olabiliyor. Bazı kalp, tansiyon veya alüminyum kapsayan ilaçların, antidepresanların ya da kan yapıcı demir ve kalsiyum ilaçlar ile hormonal bozuklukların da tesirinden laf etmek muhtemel. Fobi, panik, bunalım veya çocukluk çağında geçirilen travmalar gibi psikolojik rahatsızlıklar da kabızlığı tetikleyebiliyor. Bazen de seyahat veya WC’nin pak olmaması ve fazla hijyene dikkat etmek de, geçici kabızlığa neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

“1 tatlı kaşığı zeytinyağı harcayın”

Prof. Dr. Göral, kabızlık problemine karşı alınabilecek ihtiyatları şöyle söyledi: “Kullanılan ilaçlar varsa, kumpaslı alınmalı, her gün emin saatte tuvalete gidilmeli, tuvalet gereksinimi ertelenmemeli, spor yapılmalı, sık öğünler seçim edilmeli. Çay, kahve, sigara tüketimi eksiltilmeli veya kesilmeli. Psikolojik sebebe bağlı ise psikolojik takviye alınmalı gerekirse diyetisyenle işbirliğine gidilmeli. Günde en az 2-2.5 litre su harcanmalı. Zeytin, üzerine dökülen kekik ve zeytinyağı ile harcandığında, kabızlık meselesine iyi kazanç. Zeytinyağı, bağırsaktan besin geçişini sağladığı için, sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı zeytinyağı harcamak fayda sağlar. Et tüketimi kısıtlanmalı. Konut içinde hareket, spor yapılması, yürüyüş, kuru veya taze kayısı ve incir ile bol su içilmesi uygun olur. Misalin; 4 yemek kaşığı yoğurt içerisine, 2 kuru kayısı, 1 kuru incir, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı yulaf kepeği ve 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu karışımı verimli olabilir. Senameki gibi nebatsal çayları ve yeşil çayını, ara gizeme kullanmak bereket sağlar ancak her gün harcamak doğru değil.”

Bu yazı 42 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM