Ağrısı çok, tedavisi yok: Gut hastalığı

Paylaş
 

Ağrısı çok, tedavisi yok: Gut hastalığı

Gut hastalığı, Damla hastalığı olarak da bilinir. Şimdi bu hastalığı tanıyalım ve tedavisine göz atalım…

Vücudumuzun istemediği atılması gereken maddeler, ürik aside çevrilerek vücuttan dışarı atılır. Ancak ürik asidin çok fazla üretildiği ya da herhangi bir sebeple vücuttan dışarı atılamadığı durumlarda bu asidin kandaki miktarı artar ve eklemlerde iltihaplanmaya yol açar.

İşte vücuttaki bu iltihaplanma durumuna gut hastalığı denir. Bu hastalık romatizmal bir durumdur. Günümüzde kesin olarak bir tedavisi yoktur.

Gut hastalığı diğer hastalıklardan farklı bir yapıya sahiptir. Çünkü sürekli devam eden bir hastalık değildir. İltihaplanmanın durumuna göre zaman zaman ortaya çıkar. Hastalığın belirtilerinin başında ise ayak başparmağında oluşan şişme ve kızarıklık yer alır.

Gut hastalığı, başparmakta oluşan şişmelerden sonra el ve ayak bileklerini de etkilemeye başlar. Bu alanlarda büyük bir ağrıya sebep olur.

Gut hastalığının seyrinde dört aşama vardır:

Bu aşamaların ilki akut ataktır. Bu aşama eklemlerde oluşan ağrıyla başlar ve bu ağrıyı vücut eklemlerinde oluşan şişmeler takip eder. Genellikle 5-10 gün arasında sürer.

Hastalığın ikinci aşaması olan interaktif dönemde, hasta da herhangi bir şikâyet bulunmaz. Hastalar kendilerini iyileşmiş gibi hissedebilirler. Ancak bu dönemin sonlarına doğru hastalık tekrar şiddetlenir.

Hastalığın üçüncü aşaması ise kronik guttur. Bu evrede hastalık çok şiddetlidir. Tedavi edilemediği takdirde eklemlerde kalıcı sorunlara yol açabilir. Bu evrede sorun büyürse iltihaplı romatizma ile karşılaşılabilinir.

Hastalığın son evresi ise tofüslü guttur. Bu evrede ürik asit birikerek cilt altında sorunlara yol açabilir.

Gut hastalığı kişilere göre farklılıklar gösterebilen bir rahatsızlıktır. Bazı kişiler hayatları boyunca tek bir atak bile geçirmezken bazıların da ise sürekli olarak ataklar oluşabilir. Hastalığın bir tedavisi yoktur ancak doktor tarafından uygun görülen düzenli İlaç kullanımıyla atakların oluşması engellenebilir.

 

Daha detaylı bilgi için “Gut Hastalığı Nedir? Gut Hastalığının Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri” yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Bu yazı 151 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM